Kao što je najavljeno i očekivano odluka Narodne banke Srbije o promeni obavezne devizne rezerve promenila je kurs kretanja vrednosti domaće valute. Od prošle nedelje dinar konstantno jača čak i većom brzinom od one kojom se kretao u smeru slabljenja.Da podsetimo, NBS je 12. aprila donela odluku o smanjenju obavezne devizne rezerve za izvore finansiranja kraće od 2 godine, za 1%, za izvore finansiranja iznad 3 godine, za 3% i da deo rezerve u dinarima podigne za 5%.
Kao što je najavljeno i očekivano odluka Narodne banke Srbije o promeni obavezne devizne rezerve promenila je kurs kretanja vrednosti domaće valute.
Od prošle nedelje dinar konstantno jača čak i većom brzinom od one kojom se kretao u smeru slabljenja.
Da podsetimo, NBS je 12. aprila donela odluku o smanjenju obavezne devizne rezerve za izvore finansiranja kraće od 2 godine, za 1%, za izvore finansiranja iznad 3 godine, za 3% i da deo rezerve u dinarima podigne za 5%.
Još jedan bitan razlog od koga će slika kretanja vrednosti dinara zavisiti je predizborni period, u kome se u određenoj meri pokušava održati stabilan kurs u određenim granicama kako bi se ulepšala celokupna slika stanja na tržištu.
Koji god da je razlog, većina ekonomskih stručnjaka se slaže da će u narednim danima doći do jačanja vrednosti domaće valute i da se redovno treba pratiti tržište kako bi se odredio pravi momenat za kupovinu, odnosno prodaju deviza.
Koliko će ove mere i faktori uspeti da održe svoj uticaj na kretanje domaće valute veoma je neizvesno. U određenoj meri promene će neminovno uslediti i po završetku izborne kampanje i konstituisanja nove Vlade.
Od početka godine dinar je najjači bio 11. januara kada je iznosio 103.69 dinara za jedan evro.
Najslabiji je bio 11. aprila kada je dostigao vrednost od 111.70 dinara za jedan evro.